lupa

Linkrusta

Linkrusta

Logo - obrázek

Linkrusta

Chodbu nebo schodiště vám může zdobit linkrusta. Je to plastická modelace prováděná hlavně na chodbách a schodiští od podlahy do víška 1,3 metrů, tedy jako olejový sokl, ale s vytaženým vzorem.

Dříve se masa na linkrustu musela složitě rozdělávat smýcháním spousty malířských přísad s fermeží. Dnes je to jednodušší. Rozdělanou hmotu si můžete běžně koupit v moderních prodejnách barev a laků, kde seženete i válečky na vytažení vzoru.

Nejprve musíte mít dokonale připravený podklad. Ten musí být pevný a čistý, zbavený malby a rozmytý a napuštěný penetrací. Tu rozřeďte z vodou v poměru 1:3 a nechte zaschnout.

Máte-li podklad připraven, je potřeba papírovou oblepovací páskou oblepit celý prostor, kde budete nanášet masu. Proto oblepte jak vršek, tak i spodek.

Připravte si materiál. U českých výrobků se hmota pro plastické modelace jmenuje Devoskyt. Je rozdělen na hrubosti 1-7. chcete-li mít silnější nános masy, použíjte hrubost 7. Tato masa se nanáší ocelovým zubatým natahovákem.

Můžete si ale také zakoupit zahraniční materiály, které se dají nanášet válečkem a jsou zabarveny v různých odstínech nebo se dají počítačem otónovat dle příslušného vzorkovníku. Jsou ovšem podstatně dražší.

Budete-li používat Devoskit, po otevření ho dobře promýchejte. Masu nanášejte zubatým natahovákem. To proto, aby nanesená hmota byla všude stejnoměrná. A to bez zubatého natahováku nedokážete.

Masu naneste i na okraje lepenky. Potom je potřeba masu rovnoměrně uhladit, aby v povrchu nebyly zuby po natahováku. lehce po ní přejeďte stěrkou nebo namočenou štětkou. Potom zkuste dekoračním válečkem vytáhnout vzor. V rohu projeďte válečkem pás od shora dolů. Na váleček moc netlačte. Další tahy dělejte vedle. Na předešlý tah se moc nenapojujte a hlavně vám nesmějí vznikat ulice. Vzor musí být všude stejně vysoký. Není-li tomu tak, plochu znovu projeďte zubatým natahovákem a hladítkem a vzor vytlačte lépe.

Nenatahujte dlouhý pás masy. Mohla by vám na začátku nasychat a vzor bY jste válečkem nevytlačily. Proto si před válečkováním natáhněte jen takovou plochu, kterou dokážete vymodelovat. Budete-li mít celou jednu stěnu hotovou, zkontrolujte vzhled vzoru a bude-li vše v pořádku opatrně strhněte lepenku.

Dejte velký pozor, ať čerstvou linkrustu nepoškodíte. Nedala by se totiž nijak opravit. Pracujete-li na schodišti, musíte mít mnohem širší pás lepenky a vždy postupujte od shora schodiště dolů.

Dbejte také na to, ať je vzor ukončen úplně v rohu. Je jasné, že vám nikdy přesně nevýjde tak, jak by jste chtěli. Proto když uděláte poslední možný tah před rohem stěny, okraj projeďte natahovákem nebo stěrkou ve stejné šířce, jako je váleček a vytlačte vzor.

Nanesenou masu nechte do druhého dne zaschnout. Zbruste ostré hrany skelným papírem. Potom ji napusťte penetrací rozředěnou vodov v poměru 1:5.


Adresa:

Malování pokojů - návody


Telefon:  
E-mail:    
WWW:   /linkrusta-28-5-1.html