lupa

Batikování

Batikování

Logo - obrázek

Technika batikovací

Výhodou této techniky je to, že se stratí nerovnosti na povrchu omítky a nejsou zde tolik vidět drobné oděrky, nebo znečištění.

Batikování znamená zdobení ploch pomocí svitku hrubé tkaniny, namočené v klihové barvě. Batikovat lze volně do rastru, nebo mozaikov.

Připravte si látku

Látka by měla být co nejhrubší, aby nedocházelo ke slévání barvy a tím k vytváření nežádoucích skvrn. Nejvhodnější je proto pytlovina nebo starý hadr na podlahu. Látka musí být naprosto čistá a roztříhaná nebo natrhaná v celé ploše. Před použitím se namočí ve vodě a vyždíme.

Dále si připravte barvu

Barva musí být lazurní, to znamená málo kryvá. Odstíny je vhodné volit pastelové (světlé). Batika tak bude působit měkce a vzdušně.

Batikování na ploše

Plošné batikování je lehké válení mírně složeného, namočeného a vyždímaného hadru v klihové barvě po stěně. Válení se provádí krátkými otisky všemi směry. Jednoměrné pravidelné válení není vhodné, neboť batikování je založeno na nepravidelném, rovnoměrně rozloženém vzoru na ploše. Nesmějí ovšem vznikat přebarvéná nebo nedobarvená místa.

Batikování do rastru (šachovnice)

Pro toto batikování platí stejné zásady jako při plošném batikování. Rozdíl je v rozměření a vyšlehání plochy do rastru. Ostré oříznutí jednotlivých ploch provádíme zakrytím papírem.

Mozaikové batikování

Zde se tkanina volně neskládá, ale stáčí se do svitku na dřevěnou hřídel otáčející se ve vydlici. Namáčení se provádí máčením a vyždímáním nebo nebo napájením štětcem.

Batikování lze provádět i ve více vrstvách odlišných odstínech pomocí mořské houby. Nejvhodnější kombinace je použití tří odstínů odlišných barev na bílé ploše. Nanesený odstín nechte zaschnout než budete přez něj provádět další.


Adresa:

Malování pokojů - návody


Telefon:  
E-mail:    
WWW:   /batikovani-28-4-1.html