lupa

Pačokování

Pačokování

Logo - obrázek

Pačokování

Pačokování je spevňování vápenné omítky. Pačokováním odstraníme zvětralost a hubenost, nebo že budoucí podklad vyžaduje pevný povrch. Pačokováním se omítka také vyhladí (vyplní se ďolíčky po broušení a trhliny vzniklé při schnutí omítky. Pačokování provádíme vápenným mlékem, které můžeme vylepšit přidáním mazlavého mýdla nebo fermeže.

Rozdělávání provádějte velmi pomalu a opatrně. do kýble o objemu 10 l. nalíte něco přez polovinu studené měké vody. Naberte vápno do pryžového kelímku na sádru a za stálého mýchání ho pomalu sypejte do vody. Mýchejte od spoda, aby se hladina neustále otáčela. Pozor na hustotu. Stačí pouze obarvit vodu. Na toto množství vody by měli postačil asi 3 fanky na sádrování.

Z vápenným mlékem pracujte velmi opatrně. Nesmí vám hlavně kápnout do oka. když se tak stane, oko musíte okamžitě vymýt čistou tekoucí vodou. Dávejte i pozor, ať se vám nedostane na pokožku. Mějte proto na sobě dlouhý pracovní oděv, ochrané brýle, rukavice a pokrývku hlavy.

Při napouštění omítky se vám bude zdát, že vápno nekryje nebo že jen natíráte vodou. To je v pořádku. Po zaschnutí nátěr zbělá. Větší pozornost věnujte pórům, prasklinkám a prhlinám. Přejíždějte je opakovaně štětkou až se zcela zaplní. Tahy dělejte jako u běžného malování, strop malujte rovnoběžně s oknem nebo rovnoběžně s kratší stěnou a stěny svisle. Tahy štětkou mezitím prokřižujte, aby se vápno dostalo všude, do všech pórů. Nedělejte zbytečně silnou vrstvu, byly by vidět tahy po štětce. Pačokování neprovádějte válečkem.

Na venkovní omítce nesmí být při teplotě nad 15 stupňů vapenný nátěr prováděn za přímého slunce. Začne-li svítit slunce na čerstvě natřený vápený nátěr je možno ho sprejovat vodou. Vápenný nátěr musí zasychat pomalu. Čím déle zasychá, tím je pevnější.

Po práci umýjte nářadí vodou a proveďte neutralizaci v octové vodě.

Image

Adresa:

Malování pokojů - návody


Telefon:  
E-mail:    
WWW:   /pacokovani-28-19-1.html