lupa

Přírodní nátěry dřeva

Přírodní nátěry dřeva

Logo - obrázek

Přírodní nátěry dřeva

Máte nějaký nový dřevěný výrobek, okna, dveře či nějaký druh nábytku a chcete je mít přírodní. Přez to ale dřevo musí být chráněno povrchovou úpravou. Máte možnost dřevo namořit a potom nalakovat bezbarvím lakem nebo dřevo lazurovat.

Dřevo vždy nejprve očistěte jemným skelným popírem, neboť na povrchu nových dřevěných výrobků zůstávají jemné dřevěné chloupky po hoblování. Poté oprašte.

Mořidla se prodávají většinou v prášku a rozděláte je podle uvedeného návodu. Mořidlem budete dřevo napouštět nebo-li obarvovat odstínem, který si vyberete dle vzorkouníku. To znamená, že dřevu musíte dát jen tolik materiálu, kolik ho je na obarvení dřeva skutečně potřeba.

Mořidlem se dělá velice jednoduše a proto se vám může snadno stát, že ho nanesete příliš moc a to je velmi špatně. Každou část natíraného předmětu natírejte zvlášť. Tahy štětcem dělejte jen po letokruzích dřeva. Mořidlo je potřeba dokonale roztírat. Nesmí být vidět žádné tahy nebo fleky. Také vám nesmí nic stékat či přetékat do jiné plochy. Používejte jen kvalitní a nový štětec, který dobře nanáší barvu.

Nátěr, která se nevsákne do jedné hodiny, není li na obalu výrobku uvedeno jinak, setřete čistým hadrem. Povrch můžete také vykartáčovat.

Nyní se rozhodněte, jestli chcete mít povrch matný nebo lesklý. Na okna je lepší použít syntetické materiály. Na první nátěr lak rozředěte ředidlem S - 6006 do 20 %. Po 24 hodinách nátěr přebruste skelným papírem č 120 - 160. Zvíší se výrazně lesk. Chcete-li mít povrch extrémě lesklý, použíjte nitrolak. Pozor, schne velmi rychle. Provádějte vždy dva nátěry.

Jednoduší je dřevo lazurovat. Lazur je velká spousta, jak ředitelných vodou, tak syntetických. Na venkovní prostředí používejte jen syntetické. U zahraničních výrobků je počítačové mýchání konečného odstínu z příslušného vzorkovníku samozřejmostí. Lazura je vlastně něco jako obarvený lak. Takže může zůstat jako konečná vrstva.

Lazurovací nátěr nemusíte ředit, maximálně jen do 10 %. Pracujte jen s lazurovacím štětcem. Má úplně jiné štětiny než obyčejný. Normální barvu by jste s ním jen velmi špatně nanesli. Je ovšem dražší ale velmi se vyplatí.

Lazurování se vždy provádí ve třech vrstvách. Lazury ovšem musíte nanášet co nejméně, jen tak, aby se jako u moření dřevo jen obarvilo. opět natírejte každou část zvlášť. Pokud by jste lazury nanesly moc, kresba dřeva by nevynikla a výsledek by byl velmi nevzhledný.

Před zaschnutím prvního nátěru dřevo nebude vypadat pěkně. Toho se ale nelekněte. Až lazura zaschne, kresba dřeva vynikne. Další nátěr provádějte až druhý den. Před dalším nátěrem není potřeba povrch přebrušovat.

Image

Adresa:

Malování pokojů - návody


Telefon:  
E-mail:    
WWW:   /prirodni_natery_dreva-29-20-1.html